Offwell Primary School
Be well; Learn well; Live well; Offwell
Login to Governors Area

Governors

Local authority governors are appointed by Devon County Council; parent governors are elected by parents and carers; foundation governors are appointed by the diocese. All governors have voting rights, an associate member does not.

Meet our governors. They can be contacted by e-mail:

admin@offwell-primary.devon.sch.uk

Mrs Janet Dimond

Local Authority Governor

Date of appointment: 11 November 2021
Term of Office expires: 10 November 2025
Appointing Body: Devon County Council
Responsible for: Special Educational Needs and Disabilities
Art
Register of business interests Sept 2023 - Grandchild attends school
Attendance: 2021/22 - 100%
22/23 - 100%

William Isaac

Parent Governor

Date of appointment: 27/02/2023
Term of office expires: 26/02/2027
Appointing body: Parent
Responsible for: Computing
Maths
Register of business interests (23.03.23): Parent of children in school
Attendance:
2022/2023 - 67%

Mrs Sophie Joy

Foundation Governor

Date of Appointment: 09/11/2023
Term of office expires: 08/11/2027
Register of Pecuniary Interest: Nov 2023 - Children at school, Treasurer of PTFA
Appointing Body: Diocese of Exeter
Responsible for: Ethos Group

Mrs Lorna Legg

Staff Governor

Date of appointment: 1 September 2018
Register of Business Interests dated Sept 2023 - Headteacher of school
Term of office expires: ex-officio
Appointing body: The Governing Body
Christian Ethos Group
Committee membership: Curriculum and Learning, Resources
Register of business interests (1.9.20): Headteacher at the school
Attendance:
2022/23: 100%
2021/22: 100%
2020/21: 100%
2019/20: 100%
2018/19 100%

Ms Emily Jordan

Associate Member

Register of business interests: Sept 2023 - Children attend school
Teaching Assistant at school
Responsible for: Modern Foreign Languages

Mrs Stefanie Kastner-Walmsley

Co-opted Governor

Date of appointment: 14 May 2019
Term of office expires: 13 May 2023
Appointing body: The Governing Body
Register of business interests Sept 2023
1. Wheatley Devon Ltd - Director
2. Upper Coly Valley Community Land Trust Ltd - Director
3. Farway Parish Council - Councillor
4. St Michael & All Angels PCC - Parochial Church Councillor
5. Netherton Club - Trustee.
Responsible for:
Safeguarding
Geography
PE
PSHE
Relationships & Sex Education
Attendance:
2022/23: 100%
2021/22: 100%
2020/21: 100%
2019/20: 87.5%
2018/19: 80%

Jane Knight

Parent Governor

Date of appointment: 21 September 2023
Term of office expires: 20 September 2027
Appointing body: Parent
Responsible for: Music
English
Register of business interests (21.9.23): Parent of children in school

Reverend Jeremy Putnam

Ex-Officio

Date of appointment: 9 September 2018
Appointing body: Diocese of Exeter
Responsible for: Ethos
RE
Collective Worship
Register of business interests Sept 2023: None declared
Attendance: 2022/23: 100%

Appointed by Diocese
Term of office begins 1.1.23

Mr Chris Thomas

Staff Governor (previously Foundation Governor)

Date of appointment: 15/09/2023
Term of office expires: 14/09/2027
Appointing body: Staff
Register of business interests (1.9.23): Teacher at the school
Attendance:
2022/23: 86%
2021/22: 100%
2020/21: 100%
2019/20: 100%
2018/2019: 80%
2017/18: 83%
2016/17: 92%
2015/16: 100%
2014/15: 92%

Mr B John Tristram

Associate Member

Associate Member
Date of appointment: 13 May 2015
Term of office expired: 12 May 2019 (became Associate member)
Appointing body: The Governing Body
Committee membership: Resources and Curriculum & Learning
Register of business interests Sept 2023: None declared
Responsible for: History
Attendance - N/A - Associate Member
2020/21: 100%
2019/2020: 100%
2018/19: 80%
2017/18: 69%
2016/17: 83%
2015/16: 85%
2014/15: 100%

Mrs Judy Davey

Clerk to Governors

Register of business interests Sept 2023: School Business Manager at the school
Attendance
2022/23: 100%
2021/22: 100%
2020/21: 100%
2019/20: 100%
2018/19: 100%
2017/18: 94%
2016/17: 100%
2015/16: 100%
2014/15: 100%

Vacancy

Parent Governor

For more information on Governors in general please follow the link to Devon Governors Services

Governors who have served in the last 12 months

Susan Holohan

Staff Governor

Date of appointment: 4 May 2016
Term of office expires: 31 August 2023
Appointing body: Staff
Responsible for: Health and Safety, Outside Environment
Register of business interests (1.9.20): Teaching Assistant at the school
Attendance

2022/23: 100%
2021/22: 100%
2020/21: 100%
2019/20: 87.5%
2018/19: 100%
2017/18: 100%
2016/17: 100%
2015/16: 100%
2014/15: 100%

 

Ian Wallace

Parent Governor

Date of appointment: 16 October 2018
Term of office expires: 15 October 2022
Appointing body: Parents
Responsible for: Pupil progress/data
Register of business interests (1.9.20): None declared
Attendance

2022/23: 100%
2021/22: 86%
2020/21: 100%
2019/20: 87.5%
2018/19: 90%
2017/18: 100%
2016/17: 100%
2015/2016: 77%
2014/15: 90%

Bishop Oliver Simon

Ex-officio

Date of appointment: 10 March 2019
Term of office ended 31.12.22 on appointment of new incumbent
Appointing body: The Diocese of Exeter
Responsible for: Sports (funding)
Register of business interests (1.9.20): Teacher at the school
Attendance:

2022/23:100%
2021/22: 100%
2020/21: 100%
2019/20: 100%
2018/2019: 80%
2017/18: 83%
2016/17: 92%
2015/16: 100%
2014/15: 92%

Mrs Victoria Kyberd
Parent Governor

Date of appointment: 30 September 2022
Term of office expires: 30 September 2026
Register of Pecuniary interest: Child attends school
Appointing body: Parents
Responsible for:
Early Years Foundation Stage
Science
Attendance: 2022/23 – 100%